U četvrtak prolazno sunčanije, mraz i magla, pa nova južina, kiša, snijeg

20.11.2024.

22:42

Autor: Mr. sc. Dragoslav Dragojlović, DHMZ/HRT i Zoran Vakula

U četvrtak prolazno razvedravanje, gdjegod uz maglu i mraz, te slabljenje bure i tramontane, pa nova južina, sa zapada i naoblačenje i sve češća kiša, u gorju i snijeg.

U nastavku slijedi detaljnija, u srijedu poslijepodne aktualna prognoza po područjima za sljedeće dane, koja se, zajedno s ostalim prognozama meteorologa - prognostičara Sektora za vremenske i pomorske analize i prognoze DHMZ-a, može spoznati i u HRT METEO aplikaciji.

U četvrtak kratkotrajna stabilizacija

Galerija
emisija "Vrijeme", Foto: HTV/HRT
emisija "Vrijeme", Foto: HTV/HRTemisija "Vrijeme", Foto: HTV/HRTemisija "Vrijeme", Foto: HTV/HRT

Mr. sc. Dragoslav Dragojlović: "U četvrtak na istoku Hrvatske pretežno sunčano, ali u noći još ponegdje kiša i snijeg. Jutro će biti hladno, mjestimice sa slabim mrazom, a dnevna temperatura 7 ili 8 °C.

Podjednaka temperatura i u središnjoj Hrvatskoj, gdje će biti djelomice sunčano. Ujutro mjestimice magla, a kasno navečer ponegdje kiša. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni. 

Na sjevernom Jadranu i u gorju također djelomice sunčano. Poslijepodne i navečer naoblačenje s kišom, u gorju susnježicom i snijegom. Puhat će umjeren i jak južni i jugozapadni vjetar koji će poslijepodne jačati pa će navečer mjestimice biti i olujan. Jutarnja temperatura zraka od -4 do -2 °C, uz obalu od 4 do 7 °C. Najviša dnevna od 4 do 6 °C, na moru između 11 i 13 °C. 

U Dalmaciji pretežno sunčano, poslijepodne s umjerenom naoblakom. U početku će puhati umjeren do jak sjeverozapadni vjetar, koji će poslijepodne okrenuti na jugo. More umjereno valovito i valovito. Najviša dnevna temperatura zraka od 9 do 14 °C.

Hladnije nego u sr‍ijedu i na krajnjem jugu Hrvatske, premda djelomice sunčano, pa i sunčanije. Vjetar umjeren do jak sjeverozapadni, a navečer će okrenuti na jugo."


U petak nova kratkotrajna promjena

emisija "Vrijeme"

emisija "Vrijeme"

Foto: HTV / HRT

"U petak u unutrašnjosti većinom oblačno s kišom, u gorju susnježicom i snijegom, kojeg bi mjestimice moglo biti i u nizinama. Jutro će biti razmjerno toplo, a poslijepodne osjetan pad temperature zraka. U subotu i nedjelju barem djelomice sunčano. Jutra će biti hladna s mrazom, a mjestimice će biti i magle.

Na Jadranu u petak promjenjivo i nestabilno s kišom, pa i u obliku pljuskova s grmljavinom koji mjestimice mogu biti jače izraženi. Za vikend pretežno sunčano uz postupan porast temperature zraka. U petak će puhati jaka do olujna bura i sjeverozapadni vjetar, na južnom dijelu oštro - južni vjetar, koji će u subotu oslabjeti, a u nedjelju mjestimice umjereno jugo.", prognozirao je za HRT mr. sc. Dragoslav Dragojlović iz DHMZ-a.

emisija "Vrijeme"

emisija "Vrijeme"

Foto: HTV / HRT

Mnogobrojne pak lokalne meteorološke informacije o vremenu prošlih sati i dana u Hrvatskoj te prognoza za sljedeće dane mogu se svakodnevno naći i na teletekstu HRT-a. U internetskom Meteo kutku HRT-a vidljive su i kojekakve druge zanimljivosti iz svijeta meteorologije, primjerice:

Prognoza za četvrtak značajnog vremena i najviše dnevne temperature zraka vidljiva je i u emisijama:

Vrijeme Hrvatska
- za 55 mjesta u Hrvatskoj,

Vrijeme Europa
- za 44 europska grada i

Vrijeme svijet
- za 33 veća grada u svijetu, koja se na HRT-u svakodnevno priprema u suradnji sa Svjetskom meteorološkom organizacijom.

A svakodnevno su dostupne i prognoze na engleskom jeziku i na španjolskom jeziku.

METEO KARIKATURE i METEO STRIP


A vedrijem raspoloženju možda pridonesu METEO KARIKATURE i/ili METEO STRIP.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora