U ponedjeljak još malo hladnije, tek rijetko uz slabe oborine, bura slabi

01.02.2026.

17:18

Autor: Dunja Plačko-Vršnak, dipl. ing., DHMZ/HRT i Zoran Vakula

U ponedjeljak na kopnu još malo hladnije te i dalje većinom oblačno, lokalno uz malo kiše ili snijega, a na Jadranu pretežno suho i sunčano, uz slabljenje bure.

U nastavku slijedi detaljnija, u četvrtak poslijepodne aktualna prognoza po područjima za sljedeće dane, koja se, zajedno s ostalim prognozama meteorologa - prognostičara Sektora za vremenske i pomorske analize i prognoze DHMZ-a, može spoznati i u HRT METEO aplikaciji.

Ponedjeljak još razmjerno stabilan

Galerija
emisija "Vrijeme", Foto: HTV/HRT
emisija "Vrijeme", Foto: HTV/HRTemisija "Vrijeme", Foto: HTV/HRTemisija "Vrijeme", Foto: HTV/HRT

Dunja Plačko-Vršnak, dipl. ing.: "U ponedjeljak će na istoku Hrvatske prevladavati oblačno, uz moguća sunčana razdoblja poslijepodne. Temperatura zraka bit će ujutro oko 0 °C, danju najviša od 3 do 5 °C.

Podjednake temperaturne vrijednosti bit će i u pretežno oblačnoj središnjoj Hrvatskoj, gdje su većinom u prvom dijelu dana moguće slabe oborine na granici kiše i snijega, i to u sjevernim krajevima.

I u Gorskoj Hrvatskoj su uglavnom u noći i prijepodne moguće slabe oborine na granici kiše i snijega, a popodne kraća sunčana razdoblja. Na sjevernom Jadranu prevladavat će sunčano. Umjerena i jaka bura postupno će slabjeti i okretati na sjeverozapadnjak. Temperatura zraka u gorju između -2 i 3 °C, ujutro u unutrašnjosti Istre moguće i niža. Na obali i otocima ujutro najniža od 2 do 6 °C, a danju najviša između 9 i 12 °C. 

Na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije većinom sunčano, uz najvišu temperaturu zraka od 10 do 15 °C, a ujutro najnižu od 3 do 6 °C, u unutrašnjosti Dalmacije i niža od 0 °C. Puhat će umjerena bura, danju prema otvorenom sjeverozapadni vjetar uz malo do umjereno valovito more.

Uz podjednaku temperaturu zraka bura će okretati na sjeverozapadnjak i na jugu Hrvatske, gdje će biti pretežno sunčano uz povremeno umjerenu naoblaku i uglavnom prijepodne mogućnost za malo kiše."


Toplije, kišovitije, vjetrovitije

emisija "Vrijeme"

emisija "Vrijeme"

Foto: HTV / HRT

"Sljedeća dva dana na kopnu pretežno oblačno, povremeno s kišom, češćom u srijedu kada u gorskim krajevima i u unutrašnjosti Dalmacije može biti obilna. U drugom dijelu četvrtka moguća su sunčana razdoblja. Temperatura zraka u porastu.

I na Jadranu toplije, ali i kišovitije i vjetrovitije, osobito u srijedu kada može biti i grmljavine. Puhat će jako do olujno jugo koje će u četvrtak oslabjeti i okrenuti na jugozapadnjak, uz postupno smirivanje vremena.", prognozirala je za HRT Dunja Plačko-Vršnak, dipl. ing. iz DHMZ-a.

emisija "Vrijeme"

emisija "Vrijeme"

Foto: HTV / HRT

Nekima može biti zanimljiva i korisna i agrometeorološka prognoza, koju je za "Plodove zemlje" pripremio Josip Meštrić, mag. phys.-geophys. iz Službe za agrometeorologiju DHMZ-a.

Mnogobrojne pak lokalne meteorološke informacije o vremenu prošlih sati i dana u Hrvatskoj te prognoza za sljedeće dane mogu se svakodnevno naći i na teletekstu HRT-a. U internetskom Meteo kutku HRT-a vidljive su i kojekakve druge zanimljivosti iz svijeta meteorologije, primjerice:

Aktualna prognoza značajnog vremena i najviše dnevne temperature zraka vidljiva je i u emisijama:

Vrijeme Hrvatska - za 55 mjesta u Hrvatskoj,

Vrijeme Europa
- za 44 europska grada i

Vrijeme svijet - za 33 veća grada u svijetu, koja se na HRT-u svakodnevno priprema u suradnji sa Svjetskom meteorološkom organizacijom.

A svakodnevno su dostupne i prognoze na engleskom jeziku i na španjolskom jeziku.

METEO KARIKATURE i METEO STRIP


A vedrijem raspoloženju možda pridonesu METEO KARIKATURE i/ili METEO STRIP.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora